Povídka První krok: „Jen to nejdůležitější aneb cesta na jeviště!“

posted in: _default, Aktuality | 0

První krok-Burda Štěpán_ pdf

Dne 11.1. 2016 mi bratr Ivan pověděl o literární soutěži, kterou pořádá divadlo D21 v Praze. Byla to pro mě hozená rukavice. Ale i pro Přerada, jenž to viděl jako příležitostí povyprávět o svém příběhu „První krok“ hercům ze zmiňovaného divadla, kteří by jej pak sehráli na jevišti před publikem.

Podmínkou soutěže je, aby se povídka  vešla do rozsahu pěti normostran (max devět tisíc znaků). První krok bylo nutné zkrátit téměř o deset tisíc znaků (bez mezer)! Zastavil jsem se na chvíli při tomto zjištění a zvažoval, zda se do úprav skutečně pustit. Jednalo se spíše o citovou záležitost, než nemožnost povídku První krok upravit a odmazat několik scén z příběhu, které jej doplňují a rozvíjí.

Záměrem bylo zachovat nejpodstatnější část – Přeradovo setkání se Starcem a část, kdy se sirotek Přerad rozhoduje, jak se zachová. Vybavil jsem si během zkracování tzv. Paretovo pravidlo 80/20 (80% výsledku je ovlivněn 20% vloženého úsilí; doporučuji si o 80/20 více zjistit a využít ho pro vlastní prospěch).

Četl jsem povídku a odstřihával kousky, které se lehce odklání od hlavní linky. Dostal jsem se na cca 7 stran. Pak pročítal povídku ještě jednou a odmazával odstavce „navíc“. Nebylo mi to příjemné, ale abych První krok mohl přihlásit do soutěže a dát možnost se Přeradovi projít po jevišti, potřeboval jsem ponechat jen hlavní linii a tu „ohoblovat“ až na 5 normovaných stránek.

Podařilo se 🙂

 

P. S. Povídku v původním rozsahu najdete v sekci Jiná Fantasy – Tvorba

Comments

comments