„Jednoho dne se probudíš a zjistíš, že už ti nezůstal žádný čas na to, abys dělal věci, které jsi vždycky chtěl dělat. Dělej je TEĎ.“

(Paulo Coelho)

Co vede člověka tomu, že začne psát knihu?
Na tuto otázku může být každá odpověď správná. Já jsem se ke psaní knihy nebo spíše nápadu začít psát dostal v září 2013 při návštěvě bratra v Irsku. Jednoho večera jsme seděli u něj doma, v malé jídelně a povídali jsme si o životě. Rozhodli jsme se, že nechceme, aby nám dny bezcílně protékaly mezi prsty, jako písek v přesýpacích hodinách, ale dát jim nějaký smysl. Chuť tvořit – psát jsem objevil během čtení Goals! – Cíle (Brian Tracy), kterou mi toho večera Ivan doporučil.

Proč sis vybral konkrétně žánr fantasy?
Velkou část mého života (od 15 let, roku 2003) mě provázela role vypravěče (Pána Jeskyně) ve hře na hrdiny Dračí Doupě, kterou jsem si více než oblíbil. Zamiloval, hraji ji s kamarády dodnes. A od tvorby příběhů a zápletek, které jsme s družiníky ve světě představivosti spolu s radostí rozplétali, byl jen krok k položení prstů na klávesnici a puštění se do díla. Do příběhů, které tak mohu sdílet nejen se svými kamarády, ale i s dalšími čtenáři prostřednictvím internetu.

Věděl jsi hned od začátku, že chceš napsat knihu o rozsahu tří set stran?
Nejprve ne, původně to měla být povídka. Ale po napsání pár desítek stran, jsem si uvědomil, že se zápletka do rozsahu povídky nevtěsná a je třeba příběh rozvinout do delšího dobrodružství.

Ale tvá tvorba není jen čistá fantasy, je tam i něco navíc, že? Byl to tvůj prvotní záměr propojit žánr fantasy s prvky osobního rozvoje?
Máš pravdu, není to jen čistá fantasy. Pokud něco takového existuje. Když jsem začal psát první stránku tak mě to ani nenapadlo. Ale když si hlavní hrdinové kolem třicáté, čtyřicáté strany předali radu a vzájemně si tak pomohli, v tu chvíli mi to došlo. Že se tímto způsobem mohu s aktéry knihy a tedy i čtenáři podělit o myšlenky a zkušenosti, které jsem se dozvěděl, využívám je a stále mi pomáhají. Po tomto uvědomění, jsem začal zaplétat vlákna moudrosti do děje úmyslně, aby byly tak přístupny všem, kteří mají odvahu stránky příběhů otevřít a prožít je po boku hlavních hrdinů.

Ještě poslední otázka. Bude mít tvá kniha Holka pokračování nebo píšeš ještě něco jiného?
Samozřejmě, že během psaní mě napadaly myšlenky a náměty na další tvorbu. Sepsal jsem po dokončení románu několik povídek, které se odehrávají ve světě Holky a určitým způsobem s knihou souvisí a samotný svět rozvíjí.
Co se týče pokračování románu Holka, mám poznámky a nápad, jak by příběh o Holce mohl pokračovat nebo začínat.

Stepan 3

 Stepan 4